PROFİLİMİZ

KULAKLIK KALIBI

HABERLER

İŞİTME CİHAZI UYGULAMSI

TAMİR BAKIM

KALIBRASYON SERVİSİ

SESSİZ KABİN


REFERANSLARIMIZ

     
Anasayfa Ulaşım İş Başvurusu       Referanslarımız  

Türkçe

  English

4 Profilimiz
4 Kulak Kalıbı
4 İşitme Cihazı Uygulaması

4 Tamir Bakım & Kalıbrasyon  Servisi

4 Sessiz Kabin
 

 
Kısa Duyurular

 
Önemli Telefonlar  [Tüm Liste]
Odiotek İşitme Cihazları 0212 231 99 93 - 246 21 05
Sağlık Bakanlığı 0312 435 64 40
 
  Sağlık Bakanlığı
 
 
Nasıl İşitiriz?
 

İşitme kaybının tam olarak ne olduğunu anlamak için işitme sisteminin fonksiyonlarını anlamak gerekir.
Kulağın içindeki sesler basınç çeşitleri veya hava moleküllerinin titreşimleri olarak tanımlanabilirler.Bu titreşimler insan kulağı tarafından algılanan ses dalgalarını oluştururlar.
Bütün olarak işitme sistemi bizim işitme duyumuzdan sorumludur.Bu sistem akustik ses dalgalarını alır ve onları beyin tarafından yorumlanan sinir kodlarına dönüştürür.
İşitme sistemi dört ana bölümden oluşur; dış kulak , orta kulak , iç kulak ve beyine giden sinir yolları.Bu karışık sistem içindeki en ufak problem bile işitme yeteneğinin kaybolmasına neden olabilir.


Dış kulak
Dış kulak; kulağın dış kıkırdağı ve kulak kanalından oluşur.Kulak kanalının içinde bulunan zar dış kulağı orta kulağa bağlar.Dış kulak; ses dalgalarını alır ve kulağın içine yönlendirir. .Kulak kanalının şekline göre konuşmayı anlamadaki en önemli sesler 5-10dB aralığındadır.Kulak zarı ses dalgasının oluşturduğu basınçla titreşmeye başladığında orta kulak devreye girer.

Orta kulak
Orta kulak hava ile doludur.Orta kulağı gırtlağa bağlayan östaki borusu orta kulaktaki hava basıncını muhafaza etmeye yaramaktadır.Orta kulakta 3 küçük kemikçik bulunur; çekiç – örs – üzengi.Bu kemikçikler zinciri kulak zarının iç kulağa olan hareketlerini yöneten bir kaldıraç mekanizması oluşturmaktadırlar. Bu kemikçiklere bağlı olan , tensor tympani ve stapedius isimli iki kas vardır.Bu kaslar yüksek bir ses geldiğinde refleks olarak harekete geçerler.Böylelikle yüksek sesler iç kulağa ulaşmadan evvel azalırlar.

İç kulak
İç kulak iki organı kapsamaktadır; koklea ve denge organı.Koklea (işitme organı) içi sıvı ile dolu bir salyangoza benzediği için aynı zamanda salyangoz olarak adlandırılmıştır. Koklea denge organına bağlıdır.Kokleada iki pencere vardır.Orta kulak kemikçiklerin oval pencereye ulaştırdığı ses titreşimleri,salyangoz içindeki sıvıda dalgalanmaya neden olur. Bu dalgalanma neticesi salyangoz içinde bulunan 15 binden fazla saç hücresi hareketlenir ve bu hareketlenmeyle işitilen ses,işitme sinirleri vasıtasıyla beyne ulaşır.Eğer salyangoz içindeki saç hücreleri herhangi bir nedenden ötürü tahrip olursa tekrar düzeltilmesi mümkün değildir.

Sinir Yolları
Çok sayıda sinir lifleri iç kulaktaki saç hücrelerine bağlıdırlar. Belli bir çeşit sinir tipleri dürtüleri saç hücrelerinden beyine ulaştırırlar. Ve her iki kulaktan da beynin duyma merkezine giderler. Beyine ulaşana kadar izlenen yol; ilk önce ses dalgalarının dış kulağa girmesi daha sonra bu ses dalgalarının orta kulakta mekanik titreşimlere dönüşmesi ve iç kulakta da dürtülere dönüşmesi ve en sonunda beynin “ses” i algılaması şeklinde oluşur.İşitme gelişimindeki aşamalar


Doğum öncesi
Anne karnındaki çocuk alçak frekanstaki sesleri yüksek frekanstakilere oranla çok daha iyi duyabilmektedir ve annenin vücudu dışındaki sesleri duyabilir.

0-4 aylık
Ani ve yüksek seslerden ürkme. Göz veya baş hareketleriyle seslerin yerini saptamaya başlama.

3-6 aylık
Değişik seslere ilgi gösterme.Kendi kendine ses çıkarma denemeleri.Tanıdık sesleri algılama belirtileri.

6-12 aylık
Çocuğun kendi kendine değişik sesler ve anlaşılmaz kelimeler kullanarak söylenmeye başlaması. “Anne” “baba” gibi bazı basit kelimeleri anlamaya bazı direktifleri takip etmeye başlaması.

12-18 aylık
Çocuğun kendi kendine çıkardığı seslerden kelimelerin belirmeye başlaması. Çocuk 20 kelime kullanabilmekte ve yaklaşık 50 kelime anlayabilmektedir.

2 yaş
Genellikle 2 yaşına gelmiş bir çocuk 200-300 kelimelik bir kelime hazinesi ile çok basit cümleler kullanarak konuşabilir. Ona kitap okunmasından hoşlanmakta ve resimli kitaplarda gördüğü birçok şeyi adlandırabilmektedir.

3-4 yaş
Kelimeleri , ihtiyaçları,duyguları ve soruları belirtmek amacıyla kullanır.Kelime hazinesi , telaffuz ve anlama bu yaşlarda hızla gelişir.

Üye Paneli

[Üye olmak istiyorum]

TIKLAYINIZ
Ay'ın Konusu
 [Tümü]

Copyright © 2009 Tüm hakları Odiotek'e aittir

Kocamansur Sk. Gülen Apt. No:125/2  Şişli / İSTANBUL - info@odiotek.com